Kožní vyrážka ze stresu není nic příjemného, ale je řešitelná. Stres zažívají mnozí z nás každý den. Ten má vliv na mnoho pochodů v lidském těle. Za vyrážkami může stát více důvodů. Největším problémem ale je, když se spojí s již probíhajícím chronickým onemocněním kůže. To se potom může objevit kdekoliv na těle.
Za vyrážkou nemusí být pouze stres
V první řadě je nutné vyloučit jiný původ vyrážky. Ne vždy je to stres, ale může se díky němu zhoršovat. Ujistěte se, že nejde o alergickou vyrážku, případně vyrážku po covidu, která může přetrvávat i několik měsíců po propuknutí onemocnění. Ke zvážení je i vyrážka ze slunce, obzvlášť v letním období.
Další možností je rosacea, případně růžová pityriása. Pokud si nejste jistí, že jde o stresovou vyrážku, konzultujte situaci s lékařem. Obzvlášť pokud jde o vyrážku u dětí, která může mít mnoho příčina – od banálních dětských onemocnění, přes autoimunitní reakce až po stres.
Kopřivka ze stresu
Nejčastěji díky stresu vzniká klasická kopřivka. Ta se projevuje výsevem pupínků červené či bílé barvy, které výrazně svědí. Podoba se může lišit, od drobných pupínků na jedné části těla, až po rozsáhlá svědící ložiska všude po těle. I dobra trvání vyrážky se liší. Může být pryč za několik hodin, ale někdy odezní až mnohem později. Pokud přetrvává déle než 6 týdnů, jedná se o chronickou kopřivku, kterou je potřeba konzultovat s lékařem.
Co způsobuje vyrážku ze stresu?
- Za kožní vyrážkou ze stresu mohou stát mimo jiné tyto situace:
- Úzkost
- Nespavost
- Zvýšený příjem alkoholu
- Změna zaměstnání nebo nástup na novou školu
- Změna životního stylu
- Extrémní vybočení z rutiny
Jakákoliv situace, která vyvolá stres, může stav zhoršit. K vyrážce přispívají i další faktory, jako je těsný oděv nebo nevhodná kosmetika.
Jak ve stresovém období předejít vyrážce?
Prvním krokem je snaha o eliminaci stresu. Dodržujte zdravý životní styl, věnujte se sportu a snažte se o dostatek spánku. Pravidelně odpočívejte. Zařaďte meditaci, relaxační cvičení a buďte trpěliví. Ke změnám dojde až po určité době, jakmile si vytvoříte zdravější návyky. Kromě míry stresu a s ním související kožní vyrážky by mělo dojít i k ústupu dalších zdravotních potíží.
Jak zmírnit stresovou vyrážku?
Pokud se vyrážka vyskytne jen na krátkou dobu a sama ustoupí, nic řešit nemusíte. Na druhou stranu při delším trvání nebo zhoršování je vhodné vyhledat lékařskou pomoc a problém konzultovat. Mohou zabrat antihistaminika, v závažnějších případech i silnější léky na lékařský předpis.
Alternativně můžete vyrážku léčit i domácími prostředky – studenými a bylinnými obklady, vlažnou sprchou, dostatečnou hydratací, a omezením kofeinu a alkoholu.
U koho se vyrážka vyskytuje nejčastěji?
Stresová vyrážka se vyskytuje častěji u žen než u mužů, a to nejvíce ve věkové kategorii 30–50 let. Často vzniká u alergiků a převážně u osob, které trpí na jiné kožní onemocnění. Může se ale vyskytnou prakticky u kohokoliv.