Chrápání je nejen nepříjemným zlozvykem, ale především zdravotním problémem. Máte neklidný spánek a vyzkoušeli jste i zvhlčovač vdzuchu? Za chrápáním mohou být méně závažné příčiny, ale i vážné onemocnění. Pokud je míra a četnost chrápání snesitelná a vyskytuje se pouze v některých případech, není třeba se ničeho obávat.
Proč lidé chrápou?
Důvody jsou různé. Lidé chrápou, protože se dýchací cesty v průběhu spánku uzavírají nebo zužují. To může být způsobeno různými faktory, jako je nadváha, kouření, užívání alkoholu, vedlejší účinky léků. Na vině mohou být i alergie nebo nachlazení. Svou roli hraje také genetika.
Ve vážných případech může být chrápání znakem závažnějšího stavu, proto byste ho neměli podceňovat. Problém pak bývá obstrukční spánková apnoe, kdy se dýchací cesty úplně uzavírají a dochází k přerušení dýchání po dobu větší než 10 sekund. Problém vážného charakteru odhalí vyšetření ve spánkové laboratoři.
Jak se zbavit chrápání svépomocí?
Předtím, než navštívíte svého lékaře a budete s ním řešit konkrétní příčinu, můžete se pokusit vyřešit problém sami. Pokud je na vině špatný životní styl, vše zvládnete sami. Jak konkrétně předejít chrápání?
Spěte na boku
Při spánku na zádech může dojít k tomu, že se jazyk posune dozadu v krku, což může částečně blokovat průchod vzduchu hrdlem. Změnou polohy na bok při spánku dojde k uvolnění dýchacích cest, a snížení nebo úplnému zastavení chrápání. Spaní na boku je v případě chrápání jedním z nejdůležitějších opatření.
Vyhněte se alkoholu před spaním
Vyhněte se konzumaci alkoholu alespoň 3 hodiny před spaním. Alkohol uvolňuje svaly krku a způsobuje chrápání. Navíc ovlivní kvalitu vašeho spánku i jiným způsobem. Konzumace alkoholu je spojena s kratší dobou spánku v REM fázi, která je důležitá pro tvorbu paměti a snění.
Udržujte váhu v normálním rozmezí
Snížením hmotnosti se eliminuje množství tkáně v krku, která patří k příčinám chrápání. Zhubněte změnou stravovacích návyků: Dodržujte zdravý životní styl, jezte menší porce a upřednostňujte jídla bohatá na živiny. Vyzkoušejte také konzultací s lékařem nebo odborníkem na výživu.
Spěte dostatečně
Nedostatek spánku zvyšuje riziko chrápání, protože způsobuje uvolnění krčních svalů a obstrukci dýchacích cest. Chrápání může navíc negativně ovlivnit kvalitu spánku. Spěte nejméně 7 až 9 hodin denně.
Přestaňte kouřit
Kouření má negativní vliv na vaše chrápání. Zvyšuje se tím riziko obstrukční spánkové apnoe. Pokud se rozhodnete přestat kouřit, je vhodné konzultovat s lékařem dostupné terapie, jako jsou například nikotinové žvýkačky nebo náplasti, které mohou snížit touhu po kouření.
Zbavte se alergenů
Alergie ovlivňují negativně chrápání v důsledku otoků horních cest dýchacích. Můžete ji řešit několika způsoby. V první řadě odstraňte alergeny z prostoru, ve kterém spíte. Jde především o prach, roztoče, pyly nebo zvířecí chlupy. Další možností je užití antihistaminik před spaním.
Kdy navštívit lékaře?
Jakmile žádná opatření nezabírají, zvažte návštěvu lékaře. Především v těchto případech:
- Vaše chrápání začalo nedávno a trvá déle než několik týdnů
- Chrápání se zhoršuje nebo se objevují nové příznaky, jako je třes v krku nebo dýchací potíže
- Chrápání je doprovázeno dalšími příznaky, jako je denní ospalost, bolesti hlavy, nedostatek energie nebo snížení sexuální touhy
- Máte rizikové faktory pro obstrukční spánkovou apnoe, jako je nadváha, kouření, konzumace alkoholu nebo užívání sedativ
- Máte podezření na jiné zdravotní problémy, jako je srdeční onemocnění nebo cukrovka
Je důležité zjistit příčinu chrápání, aby bylo možné přijmout odpovídající opatření. Lékař může provést vyšetření, jako je například polysomnografie, aby zjistil, zda nemáte obstrukční spánkovou apnoi nebo jiný spánkový problém, doporučit vhodnou léčbu.