Kompresory mohou být dobrým pomocníkem nejen ve velkých provozech, ale také v dílnách řemeslníků. Hlavní funkcí kompresoru je vtlačit dostatečné množství vzduchu nebo plynu například do motoru. Množství tohoto plynu je větší, než by to bylo možné v klasických atmosférických podmínkách. Kompresory jednou stranou nasávají atmosférický vzduch, stlačují ho a druhou stranou jej stlačený vypouští ven.
Typy kompresorů
V podstatě existují dva typy kompresorů: šroubový a pístový. Každý má své specifické vlastnosti. Obvykle je odlišíme tak, že šroubové dokážou stlačit mnohem větší množství vzduchu najednou. To je také důvod, proč se používají ve velkých firemních provozech. Oproti tomu pístové kompresory můžeme vidět v dílnách některých řemeslníků. Jsou menší a dokážou stlačit menší množství vzduchu. Pro malé provozy jsou ale dostačující.
Šroubové kompresory
Základem je šroubovice, kterou si můžeme představit jako dva šrouby nezvyklého a asymetrického tvaru postavené proti sobě. Tyto šrouby se otáčí proti sobě. Na jedné straně dochází k nasávání vzduchu, pohybem šroubů dojde k jeho stlačení a stlačený vzduch poté vychází druhou stranou ven. Takový kompresor se pyšní delší životností, tišším provozem a efektivnější výrobou vzduchu. Je ale důležité zvolit správnou velikost – příliš malý nebude vytvářet dostatečné množství vzduchu, příliš velký se zase bude vypínat.
Pístové kompresory
Pístové kompresory šroubovici nemají. Jejich základem je (jak už název napovídá) píst. Ten funguje tak, že na jedné straně je nasán vzduch, ten je pístem stlačen a následně vypouštěn do vzdušníku. Jakmile je ve vzdušníku dostatečný tlak, kompresor se vypíná. Díky jednodušší konstrukci tohoto kompresoru si jej mohou pořídit do svých dílen také menší řemeslníci – stojí mnohem méně, než například šroubové kompresory.
Přečtěte si také o tom, jak udělat printscrean obrazovky nebo o bezpečném placení kartou na internetu.