Matrace. Nepostradatelná součást vašeho života. Jí vděčíte za to, jak vám každé ráno je, jakou máte náladu a co všechno zvládnete. Spíte s ní každý den. Přemýšleli jste někdy, jestli je pro vás ta pravá? Probouzíte se s ní plní energie, s úsměvem na tváři a chutí do života? Ne? Tak ji vyměňte za novou!

Jak vybrat matraci?

Především s rozvahou. Nechcete ji přece do postele na jednu noc. Najděte tu správnou a strávíte s ní roky.

Zatímco si budete užívat blahodárný spánek, kvalitní matrace se postará, aby vás nebolela záda.

Až ji budete vybírat, zaměřte se na tyto parametry:

  • tuhost
  • rozměry
  • materiál

Tuhost matrace

Nejdůležitější kritérium vůbec je nejen podle našeho posouzení tuhost matrace. Jestli na vás bude matrace moc tvrdá nebo naopak měkká, nevydržíte spolu. Myslete na to při výběru.

Osobní zkušenost: Na druhou stranu si na tuhost matrace můžete také zvyknout. Osobně jsem měl poměrně měkkou kvalitní matraci a následně jsem přesedlal na o něco levnější tvrdou matraci. Na každé matraci se spí úplně jinak, ale osobně se lépe cítím po noci strávené na tvrdší matraci.

Dneska je nejčastější dělení tuhosti matrací na pětistupňové škále:

Tuhost 1. stupně

Spadají sem extrémně měkké matrace, které nejsou určené pro každodenní spaní. Uplatnit se můžou třeba při občasném přespání návštěvy.

Tuhost 2. stupně

Tady řadíme matrace ještě stále vysoké měkkosti, nicméně už jsou použitelné pro každou noc. Výborně se přizpůsobí tělu a neudělají otlaky.

Tuhost 3. stupně

Patří středně tvrdým matracím, které jsou všeobecně nejpopulárnější. Jsou velice pohodlné a zároveň představují dostatečnou oporu pro vaši páteř. Dejte si tuto matraci do postele a určitě se budete probouzet bez bolavých zad.

Tuhost 4. stupně

Zahrnuje matrace spíše tvrdší. Nicméně i tato kategorie patří mezi spáči k oblíbeným. Komfort spánku je prvotřídní.

Tuhost 5. stupně

Jde o matrace relativně tvrdé, ale i ony mají svoje přednosti. Jednak jsou vysoce prodyšné a taky vám ani po letech nebudou připadat proležené.

Kromě „základních“ existují i „speciální“ matrace dvojí tuhosti. Každá strana odpovídá jinému stupni. Můžete si vybírat podle toho, co vám aktuálně více pasuje. Stačí matraci otočit a je to. Skvělé řešení 2 v 1.

Fajn. Stupně tuhosti. Pěkné. A nějaké praktické doporučení? Máme!

Jakou zvolit tuhost matrace?

Podíváme se na to z pohledu:

  • věku
  • váhy
  • polohy

Vyberte matraci odpovídající mládí (stáří) spáče

Zdravý spánek potřebujeme všichni. Bez ohledu na rok našeho narození. Na druhou stranu, každý věk vyžaduje něco jiného.

Děti a mládež do 15 let určitě nenechávejte spát na moc měkké matraci. Jejich těla se pořád ještě vyvíjí a to včetně páteře. Proto při spánku musí mít dostatečnou oporu, aby z nich nevyrostli zkroucení hrbáči s chronickou bolestí zad.

Přirozeným protipólem jsou senioři. Ti budou v noci spokojeněji usínat spíš na měkčích matracích. Nebudou je tlačit na bolavých kyčlích a nezpůsobí jim proleženiny ani při delším polehávání.

Najděte tu správnou matraci pro spáče „těžké váhy“

Ti z vás, kteří máte přes 90 kg, vyberte si kvalitní matraci vyšší tuhosti. Pokaždé, když na ni ulehnete, poskytne vám tu správnou podporu. Nezradí vás, nepovolí, bude vždy pevná, připravená dát vám plnou péči a maximální komfort.

Ať oblíbená spánková poloha určí správnou matraci

Libujete si ve spánku na zádech? Pak hledejte v obchodě matrace s vyšším stupněm tuhosti.

Budou dostatečnou oporou vašeho těla a vy v klidu prospíte celou noc. Už žádné probouzení kvůli bolavým zádům.

Vaše top je spánek na břiše? Volte střední tuhost.

Do moc měkké matrace byste se nepohodlně zabořili a připadali si stísnění. Naopak na tvrdé vás zase budou tlačit žebra. Takže místo parádního spánku na břiše celou noc strávíte převalováním.

Nejraději spíte na boku? Tak to vám bude vyhovovat měkčí matrace.

Je přizpůsobivá. Nebude vás tlačit do ramene, boku ani kyčlí. Jednoduše vás nechá pohodlně se vyspat.

No a ti z vás, kdo nemáte oblíbenou pozici pro spánek, sáhněte po zlaté střední cestě. Ani měkká, ani tvrdá. Prostě matrace tak akorát. S ní můžete v noci vyzkoušet poloh kolik chcete a vždycky budete spokojení a báječně odpočatí.

Správně tuhá matrace vám zaručí plnohodnotný spánek. A jestli chcete, aby byl co nejdelší, ovládněte umění rychlého usnutí.

Dopřávejte si pořádné spaní. Budete plní energie a vyhnete se rizikům nedostatku spánku.

Rozměry matrace

Vedle stupně tuhosti matrace byste měli řešit taky její rozměry.

Standardem je 200 x 90 cm. Proč?

Mluvíme o matraci pro jednoho dospělého. A ten když spí, může natahovat ruce, dávat je za hlavu, otáčet se a převalovat ze strany na stranu. Proto musí být matrace vyšší a delší než on. Nemůže přeci z postele čouhat, viset nebo dokonce úplně spadnout.

Pak jsou matrace partnerské. U těch, podle stejné logiky, nejčastěji vládne rozměr matrace 200 x 180 cm.

Ale pro uspokojení specifických potřeb samozřejmě existují i jiné standardizované rozměry. Anebo si můžete nechat vyrobit matraci na míru.

To jsme měli délku a šířku.

Důležitou roli ale hraje i tloušťka. Matrace by měla mít nejmíň 15 cm. Slabší kousek vám totiž neposkytne dostatečnou oporu páteře. To sice můžete vyřešit lamelovým roštem. Ale druhá výhoda pořádně vysoké matrace je, že vám ulehčí vstávání z postele. A na to už lamely nestačí.

Materiál matrace

Dalším důležitým parametrem matrace je její materiál.

Nemůžeme říct, že by nějaký byl lepší, než jiný. Každý má odlišné vlastnosti. Měli byste si tedy vybrat ten, který odpovídá vašim očekáváním.

Pojďme si nejpoužívanější materiály matrací představit. Ať máte jasno.

Pěnové matrace

To pohodlí, s jakým na nich budete spát, si zamilujete. Navíc mají dlouhou životnost, takže vám vydrží léta.

Pěnové matrace jsou dneska nejpopulárnější. Proto si na nich výrobci dávají opravdu záležet. Používají pro ně nejrůznější materiály nebo je i různě kombinují. Cíl při tom mají jediný. Dopřát vám v noci maximálně komfortní spánek.

Vyberte si tu pravou pěnu přesně pro vás:

Matrace z PUR pěny

Je elastická a umí se přizpůsobit vašemu tělu. To ale není ta hlavní výhoda. Největší předností je nízká cena. Takže jestli chcete dobře spát, ale zároveň řešíte i peníze, vyhlídněte si v obchodě matraci z PUR pěny. Neuděláte chybu.

Matrace ze studené (HR) pěny

Ideální pro ty, kterým bývá v noci často horko. Studená pěna má velké póry. Díky nim je matrace výborně prodyšná a odvádí tělesné teplo. Kupte si ji a už se ve spaní nezpotíte.

Matrace z paměťové (líné) pěny

Jestli se vám v životě dokáže něco opravdu přizpůsobit, je to tahle matrace. Líná pěna perfektně mění svoji tuhost podle teploty těla a vyvíjeného tlaku.

Nikdy nebudete mít pocit, že vás matrace někde tlačí anebo je moc měkká. Každou vteřinu každé noci bude přesně taková, jakou ji zrovna chcete mít. Zapomeňte na bolesti zad nebo proleženiny. Podlehněte dokonalému spánku.

Pružinové matrace

Dávno pryč jsou časy, kdy člověk novou pružinovou matraci už po pár měsících proležel a byl znovu odsouzen k pravidelnému nočnímu nepohodlí.

U moderních matrací vás pružiny nikde tlačit nebudou. Ani za několik let.

Dnes výrobci vsázejí na kvalitnější materiály a taky přišli s vylepšenou konstrukcí. Pružiny do matrací už nedávají jen jednoduché. Používají i speciální bonelové nebo taštičkové.

Dříve zavrhované pružinové matrace se tak dostávají opět na výsluní. Umí skvěle rozložit váhu vašeho těla, takže nikde netlačí. Navíc jsou vzdušné a dobře větrají. Proto v nich těžko nachází útočiště roztoči, plísně a bakterie.

Kvalitní pružinová matrace vám nabízí spokojený spánek v čistotě a zdraví.

To byly tři nejdůležitější aspekty, na které byste se při výběru matrace měli soustředit.

Přejeme vám, ať najdete tu pravou.

Kvalitní matrace je základem blahodárného spánku. A jestli si ho chcete ještě víc užít, přečtěte si, jak zlepšit spánek. Případně se podívejte na tipy pro zdravý spánek. Anebo mrkněte na metody usínání úspěšných lidí.