Bioklimatické pergoly jsou skvělou volbu pro všechny, kteří si chtějí vychutnat venkovní posezení za každého počasí. Z čeho se tyto moderní pergoly vyrábějí a jaké jsou jejich největší výhody?

Co je bioklimatická pergola

Na úvod si pojďme přiblížit, co to vlastně bioklimatická pergola je a jak se liší od klasické pergoly. Bioklimatická pergola je nejvariabilnějším a nejluxusnějším typem pergoly. Díky unikátnímu stínícímu systému tvořenému naklápěcími lamelami vaši terasu nebo zahradu ochrání před jakýmkoliv nepříznivým počasím. Při jejich uzavření dosáhnete zcela pevné střechy, při otevření si na terasu naopak vpustíte tolik sluníčka, kolik chcete.  

Bioklimatické pergoly se vyznačují vysokou odolností a zastřešení pergoly se pyšní také vysokou nosností, která je zárukou toho, že pergola unese i poměrně velké zatížení sněhem. 

Další vlastností těchto moderních pergol, které jsou současnou špičkou na trhu, je dokonalý odvod dešťové vody uvnitř hliníkové konstrukce. Hliníkové lamely jsou vyspádované na stranu, kde se nachází lineární pohon. Zde jsou také umístěny odtokové sloupy s integrovanou hadicí nebo trubkou. Tento systém je zárukou naprostého sucha pod pergolou.

Díky naklápěcím střešním lamelám si posezení na zahradě užijete za jakéhokoliv počasí. Zdroj: Sunsystem.cz 

Z čeho a jak se bioklimatické pergoly vyrábějí?

Klíčovým materiálem používaným na výrobu bioklimatických neboli lamelových pergol je hliník. Výroba bioklimatických pergol je poměrně náročnou disciplínou a vyžaduje velké množství zkušeností. Nejdříve je třeba vyrobit hliníkové profily, které tvoří konstrukci pergoly. Jedná se o nosné sloupy a příčné nosníky, které se lakují. Do profilů se následně navrtají otvory, do kterých se zanýtuje motor. Elektrický motor je skrytý, takže nijak nenarušuje moderní vzhled pergoly.

Konstrukce bioklimatických pergol

Jak už jsme nastínili výše, konstrukci bioklimatických pergol tvoří extrudované hliníkové profily, jež jsou ošetřeny kvalitní práškovou barvou. Velmi důležitou částí pergoly jsou hliníkové střešní lamely, které je možné polohovat podle potřeby.

Montáž bioklimatické pergoly

Zatímco na montáž klasické pergoly si mnohdy troufnou i zkušení domácí kutilové, montáž bioklimatické pergoly vyžaduje profesionály. Před realizací je potřeba připravit terén dle instrukcí technika.   

Způsoby kotvení pergoly u domu 

Lamelovou pergolu je možné ukotvit k domu nebo do země (samostatná pergola).

Kotvení k domu

Kotvení k domu je možné v případě, že je stěna domu vyrobena z pevného materiálu, třeba z betonu. Některé materiály však nejsou pro kotvení k domu vhodné, řeč je například o dutých cihlách, které by pergolu neudržely. Zároveň není možné pergolu kotvit k již zateplené fasádě, proto je na pergolu potřeba myslet již při stavbě domu. 

Samostatná pergola

Druhou variantou je samostatná pergola, která má sloupy i na straně u domu. V případě této pergoly se všechny čtyři nohy zakotví do země a následně se pergola jen přichytí k domu. Výhodou samostatné pergoly je, že je vhodná pro všechny typy staveb.

Výhody bioklimatických pergol

V následujících řádcích si přiblížíme hlavní výhody lamelových pergol.

Velmi jednoduchá údržba

Hliníkové bioklimatické pergoly na rozdíl od dřevěných nevyžadují žádnou speciální péči. Konstrukci stačí v případě ušpinění očistit vodou, pergolu není potřeba natírat ani ošetřovat.

Posezení za každého počasí

Díky systému naklápěcích lamel vás bioklimatické pergoly ochrání před ostrými slunečními paprsky i před deštěm. Lamely však samozřejmě můžete nastavit i tak, abyste slunečním paprskům nebránili v průchodu. Další výhodou těchto moderních pergol je, že je můžete využívat takřka po celý rok. Zastřešení vás ochrání i před sněhem a do prostoru pergoly je možné umístit venkovní vytápění.

Proudění vzduchu

Naklápěcí lamely zajišťují také příjemné klima pod pergolou. Otevřenými lamelami totiž může volně proudit vzduch, takže si posezení užijete i v horkých letních dnech.

Moderní design

Bioklimatické zahradní pergoly se vyznačují jednoduchými liniemi a moderním designem, který se stane ozdobou každého domu.

Dlouhá životnost

Vzhledem k tomu, že jsou pergoly vyrobeny z kvalitního a odolného materiálu, budou vám sloužit mnoho let, aniž byste museli investovat do jejich údržby.

Elektrické ovládání

V konstrukci pergoly je skrytý elektrický motor, lamely tak můžete jednoduše dálkově ovládat. Bioklimatickou pergolu můžete dokonce propojit s chytrou domácností.

Luxusní moderní design hliníkové pergoly. Zdroj: Sunsystem.cz 

Vylaďte si zahradní pergolu k dokonalosti 

Prášková barva, kterou je opatřena konstrukce hliníkové pergoly, je dostupná v celé řadě odstínů. Volit můžete mezi matným a jemně strukturovaným povrchem. Pokud se rozhodnete pro pergolu značky SUN SYSTEM, můžete zvolit i speciální povrchovou úpravu Decoral, která imituje dekor dřeva, žuly, mramoru a jiných přírodních vzorů. 

K pergole můžete také dokoupit řadu doplňků, které vám venkovní posezení ještě zpříjemní. Velmi častou volbou je dešťový a větrný senzor, který na základě aktuálního počasí sklopí lamely, aby vám do pergoly nenapršelo. Pokud chcete pod pergolou sedávat i v chladnějších dnech, oceníte zasklení. Roletové boční zastínění pergoly je vhodné v případě, že toužíte po větším soukromí.

Samozřejmě si své posezení můžete vybavit také krbem, grilem či udírnou a zpříjemnit si tak letní večery i čerstvě udělaným jídlem.

Jak a kde pergolu objednat

Vysoce kvalitní hliníkové bioklimatické pergoly, které se vyznačují exklusivním designem a nabízejí celou řadu doplňkového příslušenství, nabízí společnost SUN SYSTEM. Pokud se pro pergolu od této společnosti rozhodnete, stačí zaslat nezávaznou poptávku. Společnost se vám ozve s nabídkou a sdělí vám vše potřebné. Dodací doba pergoly je zhruba 8 týdnů.

Přečtěte si také o segmentaci trhu nebo o tom, jak vybrat matraci.