Plané neštovice jsou vysoce infekční virové onemocnění. Existují různé typy této choroby. Nejznámější jsou pravé a palné neštovice. Onemocnění postihuje především děti předškolního a školního věku. Nemoc se však nevyhýbá ani dospělým. Na pozoru by se měli mít lidé s oslabenou imunitou a těhotné ženy, kteří nemoc v dětském věku neprodělali.

Pravé nebo plané neštovice?

Pravé neštovice, dříve nazývané černé neštovice, jsou díky očkování vymýcená nemoc. Je to také jediná nemoc, u které se vymýcení díky očkování podařilo. Není tedy třeba se onemocnění obávat. Ještě ve 20. století byly neštovice příčinnou úmrtí 300 miliónů lidí. Jednalo se o velmi infekční onemocnění s vysokou mírou úmrtnosti. Pokud pacienti nemoc přežili, byli až do smrti poznamenání nepěknými jizvami.

Oproti tomu plané neštovice jsou onemocnění, které se běžně vyskytuje v populaci. Nejčastěji postihuje děti předškolního a školního věku a její průběh nebývá nijak nebezpečný. Po prodělání má jedinec zajištěnou doživotní imunitu. a pokud jsou při léčbě dodržována základní pravidla léčby, plané neštovice do několika týdnů odezní bez následků.

Přenos a inkubační doba u neštovic

Plané neštovice se přenáší vzduchem (kapénkami), kontaminovanými předměty nebo tekutinou uvnitř puchýřků. Do organismu virus vstupuje skrze dýchací cesty a spojivky, kde se rozmnožuje a pokračuje do krevního oběhu. Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé. Člověk, který se s planými neštovicemi doposud nesetkal má až 90% šanci, že se neštovicemi nakazí při styku s nakaženým.

Nejvíce rizikovou skupinou jsou děti od 7 do 10 let. Výskyt planých neštovic je nejčastější v jarních a zimních měsících. Zatímco u dětí představují neštovice běžné onemocnění, se kterým se dětský organismus dokáže snadno vypořádat, v pokročilém věku můžou být velmi nebezpečné. Stejně tak je toto onemocnění velmi nebezpečné pro těhotné ženy, kdy může dojít k poškození plodu.

V České republice jsou neštovice nejčastějším infekčním onemocněním u dětí. Menší děti se obvykle nakazí v širších kolektivech, jako jsou jesle, školky nebo školy. Starší pacienti onemocní právě po kontaktu s mladším sourozencem nebo potomkem, který si nemoc domů přinesl.

Inkubační doba planých neštovice se pohubuje v rozmezí 10-21 dnů, průměrně se jedná o 12-16 dní. Pro okolí je pacient nakažlivý již dva dny před výsevem typické vyrážky a infekčnost trvá ještě týden po prvotním nástupu pupínků. Ve chvíli, kdy veškeré puchýřky zaschnou a objeví se na nich tvrdá krusta a stroupky se začnou hojit, tak už se nákazy bát nemusíte.

Plané neštovice jsou nejčastějším infekčním onemocněním v České republice.
Plané neštovice jsou nejčastější infekční onemocnění u dětí.

Příznaky neštovic

Jakmile nemoc propukne, objeví se u pacienta celková únava, zvýšená teplota, ztráta chuti k jídlu, bolesti hlavy nebo průjem. Tyto příznaky, které ohlašují propuknutí nemoci, bývají závažnější u starších pacientů, které mohou potrápit vysoké horečky a vážné žaludeční obtíže.

Po prvních příznacích přicházejí na řadu puchýřky, které jsou pro plané neštovice typické. Svědivé puchýřky vznikají ze 2 až 3 mm velkých skvrnek, z těch se po několika dnech stávají puchýřky vyplněné čirou tekutinou, které později přechází do mléčné. Puchýřky jsou 6 až 8 mm velké a během několika hodin se z nich stávají tvrdé krusty. Vyrážka z pravidla začíná na hlavě a šíří se po celém těle.

Výsev puchýřků se objevuje ve vlnách v průběhu 3 až 5 dní. Proto je typické, že některé puchýřky jsou již zahojené a jiné se teprve objevují. Akutní fáze onemocnění trvá obvykle 4 až 7 dní, do 20 dní se obvykle zahojí kožní projevy. Když se na všech neštovičkách vytvoří krusta, pacient přestává být infekční.

Léčba neštovic pomocí chladivých gelů nebo pudru.
Léčba planých neštovic bývá bez komplikací

Léčba neštovic

Průběh onemocnění bývá obvykle mírný. Jelikož jde o onemocnění virové, nezabírají na něj antibiotika. V nejlehčích případech se objeví jen několik desítek puchýřků a nemoc proběhne bez teplot. Co je nejvíce nepříjemné je svědění puchýřků. Škrábání svědivých puchýřků je třeba zamezit. Hrozí zanesení další infekce a trvalé zjizvení pokožky.

Plané neštovice se léčí tlumením jednotlivých příznaků. Důležitý je klidový režim. Aby puchýřky rychleji vysychaly, mohou se použít chladivé gely nebo tekutý pudr. Ve fázi strupů používejte zinkovou mast nebo krém na bázi dexpanthenolu. Po odloupnutí strupů použijte gely či masti, které podporují hojení jizev. V případě, že se objeví jizvy, i přesto, že jste se o pokožku starali, existují přípravky, které pomáhají při hojení jizev.

Svědění lze zmírnit pomocí antihistaminik. Puchýřky je dobré držet v suchu a eliminovat styk s vodou. Pokud ke styku s vodou dojde, puchýřky okamžitě a opatrně osušte. V průběhu nemoci dávejte svému dítěti pohodlné, volné a bavlněné oblečení. dodržujte striktně hygienu rukou a zastřihujte nehty. I tak můžete předejít rozškrábání jednotlivých puchýřků.

Důležité je chránit pokožku před přímým slunečním zářením a vysokým teplotám. Jde o jevy, které přispívají k šíření puchýřků. Pokud se v průběhu onemocnění objeví kašel, teploty nebo bolesti břicha, je vhodné zmírnit tyto příznaky dalšími léky. Navštivte lékaře vždy, když je horečka vyšší než 39°, kůže kolem vyrážky je zarudlá, horká a velmi citlivá, dítě zvrací nebo je malátné a zmatené. Žádné z onemocnění není na místě podceňovat a rada odborníka je nejlepší volbou.