Důvodů k vyzkoušení půstu může být spoustu. Velmi často se lidé postí z náboženských důvodů. V našich končinách ale převládá jiný důvod. Lidé od půstu nejčastěji očekávají, že shodí pár kil, případně detoxikaci těla nebo zlepšení zdravotního stavu. Má však skutečně tyto účinky?

Co je 3denní půst?

Existuje více druhů půstu. Některé dovolují příjem určitých potravin, jiné umožňují pití zeleninových šťáv a pak jsou takové, během kterých pijeme pouze vodu. Půst o vodě trvá zpravidla 1 až 3 dny. Do tří dnů jde o bezpečné hladovění, při kterém není nutný lékařský dohled. Při delších půstech by měl být člověk pod lékařskou kontrolou, zvlášť pokud není v bezvadném zdravotním stavu.

Jak se připravit na třídenní půst?

Pokud jste ještě nikdy žádný typ půstu nezkoušeli, není ideální začít rovnou s tím třídenním. Postní období byste měli postupně prodlužovat. Začněte buď klasickým přerušovaným půstem, nebo si nejprve vyzkoušejte půst na 24 hodin. Pak můžete zkusit dvoudenní, a když vše zvládnete bez potíží, budete připraveni na třídenní půst. Po každém půstu si ale dejte alespoň den až dva normálního jídelníčku.

Je půst bezpečný?

Pro zdravého dospělého jedince je zcela bezpečný. Vyhnout by se mu měly těhotné a kojící ženy, děti a lidé s chronickým onemocněním. Nehodí se ani pro osoby s poruchou příjmu potravy. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás vhodný, obraťte se na svého praktického lékaře.

Před půstem jezte vysokoenergetické potraviny

Rozhodli jste se půst vyzkoušet? Základem je příprava. Naplánujte si ho na dny, kdy vás nečeká nic náročného. Tři dny před započetím půstu konzumujte potraviny s vysokou energetickou hodnotou, jako jsou banány, avokádo, tučné ryby nebo vejce. Nepouštějte se do půstu ve chvíli, kdy se cítíte oslabení. A připravte se na to, že po tři dny byste se měli vyhnout fyzické námaze – není vhodné v tomto období cvičit.

Co vám přinese třídenní půst?

Půst se vyplatí držet z několika důvodů:

  • Zhubnete – půjde sice převážně o vodu, ale vaše váha půjde dolů.
  • Snížíte riziko cukrovky – vaše tělo se stane citlivější na inzulín.
  • Sníží se hladina cholesterolu a triglyceridů v krvi
  • Dojde ke snížení zánětu v těle – půst zmírní negativní důsledky přejídání, které vede k rozvoji zdravotních problémů
  • Zlepšení fungování mozku – pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě

Jednodenní očista střev

Máte pocit, že potřebujete pročistit tělo, ale do půstu se vám zatím nechce? Můžete vyzkoušet jednodenní očistu střev. Detoxikace probíhá automaticky, ale pokud se chcete pročistit, jednodenní očista není na škodu.

Sankhaprasalana

Tato známá jógová technika pro očistu střev je velmi snadná. Stačí si koupit Zaječickou hořkou minerálku a v průběhu jedné hodiny vypít 0,4 dcl – 1 litr. Očistu naplánujte na den, kdy budete doma. Do tří hodin po požití minerální vody se dostaví projímavé účinky. Po očistě je vhodné konzumovat lehká jídla, nejlépe si odpoledne připravit bílou rýži.

Při dodržování zdravého životního stylu nejsou půsty potřeba

Jíte pětkrát denně zdravá jídla, zařazujete dostatek ovoce a zeleniny, vyhýbáte se návykovým látkám? Při dodržování zdravého životního stylu půst pravděpodobně nepotřebujete. V takovém případě se vaše tělo zvládá detoxikovat bez problémů samo. Na druhou stranu vám půst sám o sobě dlouhodobé zdraví nezajistí. Po půstu se vracejte k původním stravovacím návykům postupně, aby jeho účinky trvaly co nejdéle. Nejvíc pro své tělo uděláte, když jídelníček celkově odlehčíte a ozdravíte.