Kyselina alfa-lipoová (ALA) je antioxidant, který hraje klíčovou roli v mnoha fyziologických procesech v těle. Je rozpustná ve vodě i v tucích, což jí umožňuje působit v různých částech buňky a v různých prostředích těla.
Účinky Kyselina alfa-lipoová
Kyselina alfa-lipoová má protizánětlivé a antioxidační účinky. Pomáhá recyklovat antioxidanty, jako je vitamín C a E, a bojuje proti oxidativnímu stresu. Je také účinná proti rozvoji cukrovky, snižuje hladinu cukru v krvi a podporuje normální hladinu hormonu štítné žlázy. ALA zlepšuje citlivost na inzulin, což je užitečné pro lidi s diabetem typu 2. Kromě toho chrání nervové buňky před poškozením a zánětem, což je důležité pro prevenci a léčbu neurodegenerativních onemocnění.
Co způsobuje nedostatek daného vitamínu či minerálu?
Dostatek kyseliny alfa-lipoové je poměrně vzácný, protože tělo je schopné si ji syntetizovat v malých množstvích v mitochondriích. Nicméně, lidé trpící genetickými onemocněními, která narušují přirozenou syntézu ALA, mohou mít nedostatek této kyseliny. Akutní nedostatek ALA se může projevit záněty nervů, zadržováním vody v organismu a zpomalením srdeční činnosti.
Nejlepší zdroje v potravinách
Kyselina alfa-lipoová se nachází v mnoha potravinách, ale největší množství je v živočišných tkáních, jako jsou játra, ledvinky a červené maso. Další zdroje zahrnují špenát, brokolici, rajčata, brambory, zelený hrášek, rýžové otruby, hovězí maso a mrkev.
Jaká je doporučená denní dávka a v čem ji najdeme?
Doporučená denní dávka ALA není stanovena, ale většina studií zahrnovala podávání denních dávek přibližně 600 mg pacientům. Dospělí mohou bezpečně užívat 200 mg až 2400 mg ALA denně. Nejlepší je užívat ji na prázdný žaludek, protože biologická dostupnost klesá o 40% s příjmem potravy.
Co způsobí předávkování či nadměrná konzumace?
Předávkování ALA může způsobit neurologické příznaky, srdeční arytmie a metabolickou acidózou. U citlivých jedinců může vysoká dávka způsobit kožní vyrážky nebo mírné zažívací potíže. V jednom případě došlo u 14leté dívky, která užila velké množství ALA při pokusu o sebevraždu, k selhání mnoha orgánů, což vedlo k úmrtí.
Pro koho je a pro koho není vhodný?
Kyselina alfa-lipoová je považována za bezpečnou látku, ale její podávání osobám mladším 18 let není doporučeno, protože bezpečná dávka pro děti nebyla stanovena. ALA je vhodná pro sportovce a osoby s vysokým fyzickým zatížením, protože zlepšuje využití kyslíku a oddaluje oxidační stres a vznik únavy.
S jakými látkami působí synergicky?
Kyselina alfa-lipoová může působit synergicky s kurkuminem, katechinami ze zeleného čaje, rybího oleje nebo acetylkarnitinu. Kombinace těchto látek může mít terapeutický účinek, který je lepší než samostatné použití.
Kdo trpí nedostatkem?
Lidé trpící genetickými onemocněními, která narušují přirozenou syntézu ALA, mohou mít nedostatek této kyseliny. Akutní nedostatek se může projevit záněty nervů, zadržováním vody v organismu a zpomalením srdeční činnosti.
Druhy, formy a dělení
Kyselina alfa-lipoová je nasycená mastná kyselina, která se také nazývá 6,8-dithiooktanová kyselina. Je rozpustná ve vodě i v tucích, což usnadňuje její absorpci. Existuje také stabilnější forma, Na-RALA, která byla vyvinuta s cílem zlepšit biologickou dostupnost a stabilitu.
Závěrečné doporučení lékařů a nutričních specialistů
Lékaři a nutriční specialisté doporučují užívat ALA na prázdný žaludek, aby se zvýšila biologická dostupnost. Dospělí mohou bezpečně užívat 200 mg až 2400 mg ALA denně, ale je důležité se poradit s lékařem, pokud máte nějaké zdravotní problémy. Kyselina alfa-lipoová je důležitá pro mnoho fyziologických procesů a její nedostatek může mít vážné zdravotní důsledky. Tip redakce: Pokud máte zájem o další zdravotní tipy a informace, doporučujeme prohlédnout si naše další články o zdravotních doplňcích a živinách.