Ropa nebo-li černé zlato ovlivňuje naše životy víc než si myslíme. Ačkoliv se v poslední době hovoří o snížení těžby ropy a snaze nalézt alternativní řešení k ní, nebude to lehké. Za přispění ropy vzniká totiž až 95% produktů, které máme na sobě, jíme nebo v nich přímo sedíme. Představíme vám 9 produktů tvořených z ropy, o kterých jste to možná ani nevěděli.

Oblečení

Zkontrolujte si štítek a podívejte se, z jakého materiálu je vaše oblečení vytvořeno. Pokud na něm najdete látku polyester, váš oděv je z ropy. Polyester je syntetické ropné vlákno, které na rozdíl od bavlny není biologicky rozložitelné. Polyester se používá celosvětově až v 60% veškerého oblečení, takže z něj je tvořen základ většiny šatníků žen i mužů.

Aspirin

Nejčastěji užívaný lék tlumící bolest je aspirin, obsahující látky benzen a uhlovodík. Ty se získávají z ropy. I mnoho dalších léků tlumící horečku nebo bolest jsou vyráběny právě z ropy.

Žvýkačka

Základ vaší oblíbené žvýkačky je tvořen z ropného vosku. Parafínový vosk můžete najít ve svíčkách, slouží i k impregnaci dřeva nebo ho najdete v kosmetice.

Rťenky

Když je řeč o kosmetických výrobcích, kromě krémů, najdete parafínový vosk z ropy pravděpodobně i ve vaší rtěnce, dokonce i minerální oleje obsažené v kosmetice jsou vyráběny z ropy.

Koberec

Další produkt tvořený ze syntetických látek pocházejících z ropy. Nejčastěji se používá nylon nebo olefin. Některé koberce dokonce obsahují směs jak syntetických vláken z ropy tak i přírodních.

Solární panely

Ačkoliv představují průlom v ekologickém způsobu získávání elektřiny, některé části jsou tvořeny z ropy. Fosilní paliva se používají při výrobě panelů a jsou obsažené i v některých jejich článcích. Nicméně do budoucna se počítá s nahrazením fosilních paliv při výrobě vláknovými složkami na rostlinné bázi.

Zubní protéza

Zubní protézy jsou zhotoveny z akrylové pryskyřice, nylonu, uhlovodíku a porcelánu. A jak víme výchozím materiálem pro nylon je opět ropa.

Zubní pasta

Kromě zubní protézy můžete najít složky z ropy i ve vaší zubní pastě. Ta většinou obsahuje poloxamer 407, což je ropný derivát, který pomáhá rozpustit olejové složky ve vodě.

CD a DVD

CD a DVD disky jsou vyrobeny z polykarbonátu, tedy plastu, který je opět z ropy. Shrneme-li si to, není plastu bez užití ropy. Ropná spotřeba neustále stoupá a my zjišťujeme, že podíl ropy najdeme snad téměř v každém výrobku. Ať chceme nebo ne, ropné výrobky náš každodenní život ovlivňují, víc než si připouštíme. Pokud se chcete některých toxických látek zbavit, doporučujeme tipy Jak s netoxickou domácností pomalu začít.